Od 6. do 11. studenog izložba “Hrvati, Francuzi i kravata”

Vojnici Kravat pukovnije sudjelovat će na svečanom otvorenju izložbe “Hrvati, Francuzi i kravata” u ponedjeljak, 6. studenog u Francuskom institutu, Preradovićeva 5, s početkom u 12:00 sati.

Pozivamo vas da se pridružite otvorenju i da obiđete izložbu koja će se besplatno moći razgledati sve do 11. studenog.

Informacije o izložbi: Ustanova Academia Cravatica, u suradnji sa Francuskim institutom u Hrvatskoj, od 6. do 11. studenog u prostoru Francuskog instituta, predstavlja izložbu Hrvati, Francuzi i kravata. Izložba je sastavni dio jedinstvenog kulturno-umjetničkog festivala Dani kravate, koji se ove godine, kao jedini festival u Europi posvećen fenomenu kravate s porukom „Hrvatska – Domovina kravate“, Zagreb – Prijestolnica kravate“ odvijao uoči i  tijekom samog Svjetskog dana kravate, 18. listopada.

Izložba Hrvati, Francuzi i kravata koju koncepcijski potpisuje povjesničar umjetnosti Nikola Albaneže kao član tima ustanove Academia Cravatica, neprofitne ustanova koja se bavi proučavanjem, čuvanjem i unapređivanjem kravate kao pokretne hrvatske i svjetske baštine, donosi sažeti prikaz duge prisutnosti hrvatskih vojnika u francuskoj vojsci. Početke njihova regrutiranja nalazimo u prvoj polovici 17. stoljeća, tijekom Tridesetogodišnjega rata, kada se formiraju prve pukovnije sastavljene od vojnika prispjelih s naših strana u Francusku.

Svojevrsni vrhunac nastupa s preustrojem pukovnije nazvane Royal Cravates koja postaje jedna od kraljevih elitnih pukovnija te je i njena zastava označena ljiljanom, simbolom burbonske kuće (kopija te zastave dio je izložbe). Datum završetka procesa preustroja precizno je zabilježen – 20. svibnja 1667. – te tako upravo ove godine obilježavamo 350 obljetnicu toga događaja. Značajno je naglasiti i da je povijesna postrojba Počasna satnija Kravat pukovnije, koja djeluje kao projekt ustanove Academia Cravatica, nastavlja tradiciju i evocira hrvatske pukovnije i hrvatske vojnike koji su bili uzor za nastanak pukovnije Royal Cravates.

Uz preustroj Royal Cravates, istodobno i jedan odjevni predmet ulazi na velika vrata u onodobnu visoku modu. Riječ je, dakako, o kravati koja se tih godina u veoma kratkom vremenu raširila i bila prihvaćena u europskim zemljama, potom i u Americi. Znak za početak njenoga „osvajanja“ Svijeta dao je Luj XIV. osobno, najslavniji kralj toga razdoblja. Naime, kada je Kralj Sunce svezao u čvor rubac oko vrata, i svima oko njega koji su se ugledali u nj, nije preostalo drugo nego učiniti isto. Slika Henrija Testelina – na kojoj je prikazan kralj u trenutku dok mu bivaju predstavljeni članovi novoosnovane Kraljevske akademije, također 1667. godine – nadasve je indikativna u tom pogledu. Na njoj vidimo kako jedino Luj XIV. i njegov brat Philipe nose kravatu (doduše, i još jedna osoba K. Huygens), dok je ostalima oko vrata čipkasti ovratnik koji će uskoro postati odbačeni predmet muške mode.

Tako ovom izložbom Academia Cravatica promiče i simboličke vrijednosti kravate, podsjećajući i da je kravata, ali i rubac kao preteča kravate, imenovana po Hrvatima, bila prihvaćena na francuskom dvoru i time ušla na velika vrata u svijet mode i tu se zadržala do današnjih dana.